Historia Vedic Art

Vedic Art powstała dzięki Curtowi Kallmanowi. Curt, to wspaniały szwedzki artysta, malarz, adept Akademii Sztuk Pięknych, który od wczesnej młodości poszukiwał drogi do własnego rozwoju duchowego. Było mu dane spotkać mistrza –Maharishi Mahesh Yogi (wieloletniego jogina zespołu The Beatles i twórcy Medytacji Transcendentalnej), który polecił Kallmanowi szerzenie wiedzy wedyjskiej w Skandynawii ( 1974 r.). Miał to uczynić za pomocą dostarczonych mu 17 zasad w połączeniu z twórczością malarską. Wykonanie zadania nie było łatwe i zajęło Kallmanowi 14 lat, gdyż wielokrotnie był ograniczany i odrzucany przez środowisko artystyczne, a nawet władze państwowe. Mimo to, w 1988 roku powstała szkoła oraz Fundacja Vedic Art School, a metoda Vedic Art jest rozpowszechniana w wielu krajach Europy Zachodniej. Do Polski dotarła w roku 2005 za sprawą Haliny Łuckiej, Polce, mieszkającej na stałe w Szwecji, uczennicy samego Kallmana.

Obecnie, dzięki mądrości, którą za sobą niesie, metoda Vedic Art jest ceniona w Szwecji i wszędzie tam, gdzie zdołała dotrzeć. Zyskuje coraz więcej zwolenników i jest polecana jako metoda odreagowania od stresu, otwarcia na świat, rozwoju osobistego oraz uwrażliwiania prawej półkuli mózgu odpowiedzialnej za intuicyjne działanie na wielu płaszczyznach.
Można powiedzieć, że sercem Vedic Art jest szwedzka wyspa Olandia, gdzie Curt stworzył miejsce dla malarzy. To tam przybywają twórcy, by wspólnie malować w wiejskich oborach przerobionych na pracownie.
Curt Kallman mówił:

„ Vedic Art nie naucza malowania.- Nie!- Vedic Art przypomina jak malować”.

Wypowiedz ta wskazuje na prawdę zawartą w Wedach, które mówią, że wszelka wiedza jest w nas od początku naszego istnienia. Należy tylko sięgnąć w głąb siebie, by sobie o niej przypomnieć.
Właśnie to był cel Maharishiego- wskazać człowiekowi zachodu, że cywilizacja usypia świadomość, ale też, że łatwo w niej odnaleźć siebie, jeśli w odpowiednich warunkach i czasie dostrzeże się własne możliwości.

Wiadomość, która dotarła do Polski 19.12.2010 r.
Dnia 18.12.2010 roku, Curt Kallman opuścił ziemską ścieżkę życia.
Pierwsza zasada Vedic Art opracowana przez Curta mówi, że:
POCZĄTEK JEST W KOŃCU.
Zatem
Curt Kallman wkroczył na nową drogę…

Słowo o Wedach
Wedy zostały spisane, jak się ocenia, ok. 5000 lat temu. Są to święte księgi hinduizmu, a wiedza w nich zawarta, która istniała od zawsze; nie jest tworem ludzkim, lecz została objawiona wieszczom-poetom. Owe mądrości dotyczą wielu dziedzin życia oraz dostarczają informacji na temat rozwoju osobistego i duchowego człowieka. Wedy, w znaczeniu świętości nie mogą być traktowane jak Biblia, Koran czy Tora. Powstały „ u zarania dziejów” i są traktowane w hinduizmie jako „święte”, ze względu na poszanowanie tradycji. (zaczerpnięte z www.ajurweda.com).
W czasach globalizacji, gonitwy za pieniędzmi, szukania szczęścia w rzeczach materialnych, Wedy zyskują na wartości ze względu na zawarte w nich prawdy życiowe, o których można zapomnieć, ale tylko na chwilę. Zawsze, mimo naszego zaangażowania w cywilizację, która często kojarzy się już tylko z cyberprzestrzenią, zauważymy, że nie można sobie wyobrazić zdrowia, relaksu, a już najmniej miłości bez prawdziwego odczuwania. Wedy mówią bardzo dokładnie, podają wręcz gotowy przepis, jak żyć, czując samego siebie, bez potrzeby wystrzegania się dóbr cywilizacyjnych.

Jeśli masz zapytania w kwestii Vedic Art – napisz do mnie. Chętnie odpowiem na Twoje pytania: czubekizabela@gmail.com

 

najbliższe warsztaty

Zajęcia przez cały rok w dowolnym terminie
.
od 30 sierpnia 2016
do 3 września 2016

VEDIC ART - LAST MINUTE
on exclusive
(zajęcia, wyżywienie, nocleg)
----------------------------------------
.
Zapraszam do kontaktu
517 044 727
czubekizabela@gmail.com