O Vedic Art

O Vedic Art można mówić długo, pewnie bez końca. Jednak nie znam nikogo, kto dałby pełen opis czym Vedic Art jest. Dzieje się tak z prostej przyczyny: brak słów, które mogłyby oddać piękno i czystość tej metody. Opisywać Vedic, to jak próbować tłumaczyć smak banana osobie, która nigdy go nie jadła. Ośmielam się jednak dokonać takiego opisu choć zdaję sobie sprawę, że sedna nie oddam.

Vedic Art w całej swej mądrości jest procesem przejścia przez drzwi, które dotąd nie były otwierane w obawie, że spotkamy za nimi samych siebie. Po ich otwarciu, często okazuje się, że jesteśmy mądrzy, dobrzy i piękni. Zdajemy sobie nagle sprawę, że dużo potrafimy, wiele możemy, jesteśmy zdolni przejść przez wiele trudnosci. Za tymi drzwiami pojawia się też pole nowych możliwości, które nie tylko wzbogacają ducha, ale są do wykorzystania w codziennym życiu.

Jak odkryć w sobie artystę
Do tego celu służy 17 słów – kluczy podawanych przez nauczyciela w czasie warsztatów Vedic Art. W kulturze polskiej słowo „klucz” postrzegamy jako narzędzie, które bardziej służy do zamknięcia, niż do otwarcia. W kulturze Wschodu oznacza otwarcie czegoś, co ukryte. Owe klucze są dostępne dla każdego i można je wykorzystać w pełni dla swojego rozwoju. Pomagają zrozumieć, że nie trzeba mieć specjalnego daru, talentu czy koncepcji, by stworzyć swój obraz na płótnie, ale też w życiu.
Po zapoznaniu się z zasadami Jesteś świadomy, że odtąd stajesz się artystą i tylko od Ciebie zależy, jak będzie wyglądał „Twój obraz”.

Skąd pochodzą klucze Vedic Art
Klucze te, inaczej zasady, według których powstaje obraz, zostały stworzone na podstawie wiedzy zasięgniętej z hinduskich Wed, które, jak się ocenia, mają ponad 5 000 lat i nadal są źródłem cennych informacji na temat życia, utrzymania zdrowia, a także skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy.
Stanowią swoistego rodzaju drogowskaz, którędy podążać, by poradzić sobie z trudnościami i w końcu uzyskać radość życia.

Zasady Vedic Art nie są nigdzie publikowane. Nie opowiada się o nich w mediach, ani w czasie spotkań towarzyskich. Dzieje się tak dlatego, że ich treść ma znaczenie tylko wówczas, gdy w odpowiedniej kolejności i czasie podaje je przewodnik, a artysta znajduje się w głębokim skupieniu. Żadna z zasad nie ma sensu, jako osobne zdanie wyrwane z całości. Dopełnieniem treści zasad jest proces twórczy, malowanie i operowanie barwami.
Zasady zostały podane Curtowi Källmanowi, szwedzkiemu artyście, malarzowi Art przez Maharishi Mahesh Yogi, tego samego, który przez lata wspomagał swoją wiedzą grupę The Beatles. Wspominając ten wspaniały zespół muzyczny można zadać sobie pytania: skąd ich sukces? Dlaczego ich muzyka trafia do tylu pokoleń?

Dla kogo powstały zasady Vedic Art i komu mają służyć
Zasady może poznać każdy, bez względu na wiek czy status, bowiem niosą one za sobą wiedzę potrzebną robotnikowi, biznesmenowi, kasjerce, gospodyni domowej, czy profesorowi nauk ścisłych. Wiedza zawarta w zasadach jest uniwersalna – po prostu odnosi się do życia, a życie dotyczy każdego człowieka.

Mądrość, ujęta w zasadach, przydaje się w nauce, w pracy, także w trakcie podejmowania ważnych decyzji i rozwiązywania skomplikowanych spraw. Prowadzi do poszerzenia świadomości w zakresie mikro i makro Kosmosu, którym jesteśmy , jaki tworzymy i w którym żyjemy.
Czasami nie wiemy, jak postąpić i zamiast spojrzeć w głąb siebie, szukamy porad u innych. Bywa, że porady są trafne, ale najczęściej jest tak, że podporządkowujemy się temu, co jest dobrze widziane w społeczeństwie, czego oczekuje kultura, czy religia; bo tak wypada, taka jest tradycja, takie są oczekiwania rodziny, sąsiadów, pracodawcy. Działamy, wzorując się na innych, a przecież życie nie polega na tym, by „kopiować” lecz być sobą i tworzyć po swojemu.
W tym miejscu zaznaczam, że religia, tradycja i nasza kultura są bardzo ważne i w swoisty sposób stanowią o naszej tożsamości oraz rozwoju i ziemskim bycie. Zasady Vedic Art, w żaden sposób nie kłócą się z przekonaniami i światopoglądem, lecz umożliwiają ich obserwację oraz nakierunkowują na podejmowanie decyzji zgodnych z własnym sercem, a więc najlepszych.
Vedic Art, to wspaniała metoda na odblokowanie prawej półkuli mózgowej, która jest odpowiedzialna za nasze uczucia, wyciszenie, odpoczynek, intuicję i kreatywność. Ma też doskonały wpływ na serce -mięsień, który, jak odkrywają przed nami naukowcy, podobno wie i pamięta więcej niż mózg.

Jak działa Vedic Art
Vedic Art, przede wszystkim, nikogo i niczego nie ocenia. Również nie krytykuje. Za to wprowadza umysł w spokój. Umożliwia dotarcie do podświadomości. Pozwala intuicyjnie wybrać korzystne rozwiązania dla nas i naszych bliskich. Malowanie jest tu jedynie narzędziem, służącym do poszukiwania odpowiedzi na nurtujące nas pytania typu: Dlaczego ja? Czemu właśnie mnie to spotyka ? Dokąd zmierzam? Co mam zrobić? Jak rozwiązać trudność? Kim jestem i co takiego mi dolega, że czuję się źle sam ze sobą?
Vedic Art niczego nie narzuca i do niczego nie nakłania, do niczego nie zobowiązuje. Jest sztuką zrozumienia tego, co w nas i poza nami. Daje przy tym, ogromne możliwości kreatywnego działania i tworzenia, pozwala na pełne skupienie i odpoczynek. Spawia, że praca może stać się przyjemnoscią, trudność lub kłopot zaledwie błahostką, a choroba – przyjacielem.
Już po pierwszych godzinach spędzonych na warsztatach uświadamiasz sobie, że umiesz malować. Naprawdę potrafisz stworzyć coś własnego. Obserwujesz swoje postępy i od tej pory zaczynasz reagować prawidłowo, jako w pełni wolna i niezależna osoba, która doskonale zdaje sobie sprawę, że mimo swojej indywidualności tworzy całość ze wszystkim, co ją otacza. Właśnie, każde pociągnięcie pędzla jest doświadczaniem stwarzania siebie i swojego otoczenia – czasami na nowo. Nagle widzisz, wiesz i czujesz, że nie musisz podpatrywać innych i już nie chcesz niczego kopiować. Odtąd stwarzasz własny obraz, malujesz swoje życie. Żegnasz się z tym, czego nie lubisz i witasz to, co jest dla Ciebie dobre, cenne i ważne.

Czy Vedic Art jest nauką

Nauka, to szerokie pojecie, jednak Vedic Art jest daleki od uczenia, podpowiadania, czy pouczania. Vedic Art nie opiera się o podręczniki, zeszyty, czy notatki. Jest jedynie drogowskazem, który zwraca uwagę, że jesteśmy w stanie podejmować decyzje sami i będą to decyzje najlepsze, bo pochodzące z serca. Vedic Art, jedynie przypomina, jak i gdzie szukać rozwiązań „starego” i inspiracji do „nowego”.

Praca z kolorami i możliwością tworzenia wyzwala od często stosowanych przez nas zwrotów, takich jak: nie mogę, nie umiem, nie dam rady, nie nadaję się. Uzmysławia też, że tak naprawdę wszystko, czego podobno nie potrafimy, zostało nam wmówione w szkole, domu albo pracy. Vedic Art jest przypomnieniem wszystkich pięknych prawd o sobie, swoich marzeniach, potrzebach i pragnieniach. Jest też szkołą, jak odnaleźć siebie w gąszczu nie swoich, lecz cudzych zasad i wyobrażeń, jak człowiek ma wyglądać, działać, zachowywać się i żyć.

Jak powstają obrazy Vedic Art i czy jest to sztuka

Malarstwo Vedic Art jest różnie określane. Jedni mówią, że to malarstwo intuicyjne, inni nazywają je spontanicznym, a jeszcze inni twierdzą, że to abstrakcja, a nawet awangarda.
Jednak sztuka Vedic Art nie kwalifikuje się do żadnych znanych nurtów i kierunków sztuki, ponieważ nie utożsamia się z określoną szkołą, czy techniką malarską. Nie cechuje jej też tematyka. Nie można się jej nauczyć. Jedyne, co ją wyróżnia, to wolność i swobodne podejście do tworzenia oraz emanacja energii oddanej przez autora.

Zapraszam do świata Vedic Art – świata pełnego kolorów, światła, ruchu i przestrzeni. Zapraszam w obszary kreatywności, odważnego myślenia i podejmowania słusznych decyzji. Otwierania się na zrozumienie przeszłości, przeżywania teraźniejszości i stawania przed przyszłością.

Zapraszam na warsztaty.

Malowanie jest wspaniałym doświadczeniem, gdyż wskazuje Ci, że:
– warto spróbować „nowego”,
– masz wiele możliwości na różnych polach,
– umiesz tworzyć i żyć jak chcesz,
– wszystko, co zrobisz, uczynisz właśnie dla siebie i to zaprocentuje.
Tworzenie w grupie uświadamia, że nie jesteś sam. Obok Ciebie znajdują się osoby, które podobnie jak Ty, chcą doświadczyć czegoś nowego i ciekawego. Atmosfera utrzymana w czasie kursu jest przyjazna i ciepła. Pojawia się wiele spontaniczności ale najważniejsze jest to, że nikt nikogo nie ocenia. Panuje pełna swoboda.

Malujmy razem, wspólnie poznawajmy zasady, rozmawiajmy o nich, przypominajmy sobie, jak malować, kim jesteśmy i czego pragniemy.

Jeśli masz pytania, napisz do mnie – chętnie odpowiem. Poczta mail: czubekizabela@gmail.com

 

 

najbliższe warsztaty

Zajęcia przez cały rok w dowolnym terminie
.
od 30 sierpnia 2016
do 3 września 2016

VEDIC ART - LAST MINUTE
on exclusive
(zajęcia, wyżywienie, nocleg)
----------------------------------------
.
Zapraszam do kontaktu
517 044 727
czubekizabela@gmail.com